Här är min halva av vad vi valde att ta hem från senaste turen. En hel del yoghurt, ost och som vanligt mycket frukt och grönsaker. Jag läser ibland om butiker som lyckats minska sitt svinn rejält och jag får rapporter från personal som arbetar hårt för att minska svinnet i sin butik.

Positiva exempel är bra. Det är bra att lyfta fram att det faktiskt går att minimera svinnet om man verkligen vill. Samtidigt är det rätt frustrerande. Om det går: Varför gör inte alla det? Om det går: Varför kan vi bara åka ut och hämta hem så här mycket perfekt mat från butikernas sopor vecka efter vecka?

Enligt mig är det uppenbart att det bara är politiska styrmedel som kan få ordning på det här. Att viljan finns i några få enstaka butiker räcker inte. Det går att minska svinnet, men då måste det till en politisk vilja att göra det också. Eller vad tycker du?

Hjälp till att sprida medvetenhet om svinnet! Följ Dumpstringslyx på Facebook och Instagram!