Det finns många knep för att ta vara på stora mängder varor utan att de blir förstörda. Vid den här tiden på året är vårlök en av sakerna som kastas i stora mängder för att blasten är känsliga. Fick nyss lära mig det här trickset. Man hänger helt enkelt upp löken så att ytterskalen torkar (precis som på vanlig lök) och så håller de hur länge som helst. Snyggt blir det också.
Vad smart! Du får jättegärna fortsätta tipsa om vad du gör med dina “mängdfynd” Här hemma blir tomaterna antingen pastasås eller “sol”torkade och gurkan lägger vi in.
Hej,
Ja, tomater lämnar jag aldrig. Om inte annat kan man ju koka dem 10 minuter och frysa in istället för att köpa krossade tomater på burk (jag skriver om det i ett tidigare inlägg).