
Här är min halva av vad vi valde att ta hem från senaste turen till soporna. Bland annat finmjöl, en hel del ost, yoghurt och en hel del frukt och grönsaker. Det känns som att kristiderna avlöser varandra. Pandemin, elkris, bränslekris och matskris. Åtminstone om man läser tidningarna. Tittar man i butikernas sopor blir man snabbt lugnare. För där finns inget som tyder på någon kris. Där slängs det mat utan minsta fel för tusentals kronor varje dag och det bara fortsätter och fortsätter och fortsätter.
Om det här slöseriet fortsätter som nu så lär vi dock se fram emot en kris av aldrig skådat slag och då handlar det inte om att kaffet kostar 13 kronor mer på Coop utan en kris där större delen av folket blir helt utan mat. Då kommer vi ångra att vi röstade fram politiker som bara låter det här pågå utan att lyfta ett finger för att göra något åt det.
Hjälp mig att sprida medvetenhet om slöseriet! Gilla Dumsptringslyx på Facebook:
O så mycket goda saker.Lägger du något hälsoperspektiv på det du tar hem? Det är ju mycket skräp mat som kastas också eller tomma kalorier.