Tanken var att det skulle bli en helt lugn påsk ur dumpstringssynvinkel. Körde en tur på torsdagskvällen för att ha mat att frossa i (se tidigare inlägg) och tänkte sedan vila mig från allt vad soprotande hette. Men det var ju innan jag visste att en granne skulle gå helt påskbananas och kasta ut halva sitt bohag. Lämnade det mesta, men tog bland annat ett Playstation 3, en bilbarnstol i superskick, en gitarr, ett gitarrställ, klassiska He Man-figurer från tiden då jag var liten, 4 kassar barnböcker, diverse leksaker och barnkläder i fint skick för en halv uppväxt.
Granne gick bananas
29 tisdag mar 2016
Posted Fynd
in
Hade dock varit försiktig på bilbarnstolen av rena säkerhetsskäl. Hade helt klart bytt ut min stol om den tidigare varit med om en krock, och du har ju ingen aning om vad den varit med om så. I övrigt: NICE! 👍
Apropå överflöd – så är det ju också så att: ”LUFT ATT ANDAS OCH SUVERÄNA PENGAR ATT BRUKA FINNS DET I ÖVERFLÖD AV – ELLER ?”
Bilbarnstolen kanske varit med om en krock. Klipp sönder bältet å slå en slägga eller något så plasten på stolen går sönder. Skulle inte använda!
Den stod på ett ställe där vi grannar ställer saker som andra kan ha nytta av och där sakerna försvinner snabbt. Jag litar på att mina grannar inte är så ondskefulla att de ställer dit en krockad stol.
Jag brukar försöka vända på argumentet om begagnade bilbarnstolar – för vet ni vad som mer är gjort av plast och har en stabil stomme av metall? BILEN. Få skulle ha starka invändningar mot att någon köpte en bil som var 7-10 år, för att plasten i panel och vanliga bilstolar kan ha förändrats. Att bilen varit med om en minimal krock är inte heller något som gör att man byter ut alla de “vanliga” bilstolarna om det saknas tecken till skador vid inspektion. Men jag är bara lekman, ta mig inte på orden. Hittade istället det här där en person inblandad i krockskyddstester skrivit lite (läs gärna även kommentarerna): http://trafiksakerhet.folksamblogg.se/2009/09/25/kop-garna-begagnad-bilbarnstol/